Privacyverklaring

Waarden boven winst als kompas bij DELA

23 mei 2025
Tekst
Hanne Vermaerke

Bedrijven laten zich graag leiden door kwartaalresultaten en aandeelhouderswaarde. Uitvaartspecialist DELA kiest voor een andere koers. CFO Francis Costenoble vertelt over de langetermijnstrategie van DELA en welke uitdagingen daarbij komen kijken.

Een andere financiële aanpak

Als CFO van een coöperatie moet Francis zowel waken over de financiële gezondheid als de menselijke kant van het bedrijf. “Je moet een evenwicht vinden. Wij zijn een warme familie en ook hier heb je een pater familias nodig die de uitgaven opvolgt.” Binnen finance is deze balans ook voelbaar in de empathische manier waarop er met klanten wordt omgegaan. “Iemand die net een dierbare verloren heeft en zijn factuur vergeet te betalen, kun je niet zomaar een aanmaning sturen. We gaan met die persoon in gesprek en voelen op zo’n momenten enorm het belang van de mens achter de cijfers.”

“Uiteraard is dat niet voor elke onderneming mogelijk. Als deel van een coöperatie streven we geen winstmaximalisatie na en kunnen we bij DELA onze waarden hoog houden; we genieten ook van een zekere stabiliteit die veel commerciële bedrijven missen. “We hebben geen financiële analisten die elk kwartaal aan onze deur staan om EBIT-marges en groeicijfers op te eisen. Dat geeft ons ruimte om waardengedreven beslissingen te nemen.” Toch benadrukt Francis dat een coöperatie niet automatisch betekent dat alles rooskleurig verloopt. “We moeten nog steeds aandachtig blijven en de focus op waarden mag zeker niet de overhand nemen. De wereld is veranderd. Als we niet op onze strepen staan op zakelijk vlak, dan overleven we niet.”

Een waardengedreven toekomst

Opvallend is dat steeds meer professionals bewust kiezen voor bedrijven die aansluiten bij hun waarden. Volgens Francis groeit het besef bij jonge generaties dat bedrijven meer moeten zijn dan winstgedreven entiteiten. “Jonge professionals zoeken naar bedrijven met een purpose. Ze gaan op zoek naar bedrijven waarvan de waarden volledig bij hen aansluiten, zelfs als het financiële plaatje tijdelijk minder rooskleurig is. Belangrijk voor bedrijven om te onthouden is dat deze generatie de aandeelhouders van de toekomst zijn.”

"Ik zie tijdens sollicitaties bij DELA veel kandidaten die eerst een commerciële job aannemen, om na enkele jaren op zoek te gaan naar een bedrijf waar ze zich echt mee kunnen identificeren." Francis verwacht dat deze trend zich de komende jaren zal doorzetten. "Je moet soms eerst het tegenovergestelde ervaren om te weten wat bij je past. Bedrijven die vanaf dag één duidelijk maken waar ze voor staan, zullen de talenten van de toekomst aantrekken." De quote be the change you want to see wordt steeds belangrijker en resoneert bij bedrijven in een duidelijk verhaal en een waardengedreven doel. “Voor ons ligt dat iets makkelijker”, geeft Francis aan. “Als coöperatie zit onze purpose duidelijk vervat in de statuten.”