De economische en financiële vooruitzichten voor de tweede jaarhelft van 2025 worden gekenmerkt door aanhoudende geopolitieke spanningen, vertragende groei en nervositeit op de financiële markten. Volgens ING België is het wereldwijde economische landschap vertroebeld, met onvoorspelbare externe factoren zoals de handelsoorlog, de situatie in Oekraïne en het Midden-Oosten en onzekerheid rond het beleid van de Amerikaanse regering.
Peter Vanden Houte, hoofdeconoom bij ING België, verwacht dat de wereldeconomie in het tweede semester zal vertragen. De Amerikaanse inflatie wordt tijdelijk opgedreven door handelstarieven, terwijl in de eurozone een stabilisatie optreedt. De ECB staat naar eigen zeggen dicht bij het einde van haar renteverlagingstraject. “Die kan nog iets lager, maar het is duidelijk dat de ECB niet happig meer is om zich opnieuw aan monetaire avonturen te wagen”, aldus Vanden Houte.
De Amerikaanse economie staat onder druk: het spaaroverschot dat tijdens de pandemie werd opgebouwd is verdwenen, wanbetalingen nemen toe en de arbeidsmarkt begint tekenen van verzwakking te vertonen. ING verwacht dat de groei in de VS stilvalt in de tweede jaarhelft, al blijft een recessie onzeker.
In Europa maskeert een sterk eerste kwartaal door anticiperende export richting de VS voorafgaand aan de invoering van tarieven de onderliggende zwakte. “Wij mikken op een gemiddeld Amerikaans importtarief van net geen 15% voor Europese goederen. Dat kost de Europese Unie 0,15 procentpunt economische groei”, stelt Vanden Houte. België blijft relatief goed presteren, maar zonder overheidsuitgaven zou de groei slechts 0,45% bedragen.
Beleggers moeten zich in dit klimaat schrap zetten. “Beleggers hebben er alle belang bij om belegd en gediversifieerd te blijven en om overtollige liquide middelen, waarvan het reële rendement negatief blijft, te vermijden”, stelt Vincent Juvyns, hoofdstrateeg bij ING België.
Juvyns wijst op de waarde van technologie- en bankaandelen, investment-grade bedrijfsobligaties en goud als stabiele componenten binnen beleggingsportefeuilles. “Het scenario dat de markten hebben overgenomen is dat van een economische vertraging, maar zonder recessie.”
De technologiesector blijft aantrekkelijk dankzij robuuste winstvooruitzichten en structurele vraag naar digitale diensten. Ook banken profiteren van marktvolatiliteit en toegenomen kredietvraag. Bedrijfsobligaties van goede kwaliteit in de eurozone blijven volgens ING interessant door verbeterde balansen en relatief aantrekkelijk rendement.
Tot slot benadrukt Juvyns het belang van goud binnen de assetallocatie, zeker in een klimaat van geopolitieke onzekerheid en afnemend vertrouwen in de dollar. “Naast onze blootstelling aan goud, volgen we ook een opportunistische strategie om onze blootstelling aan de dollar af te dekken.”
Verdoe jij ook te veel tijd met het opvolgen van alle nieuwtjes in je feed? No worries, wij verzamelen alles wat nieuw is in de finance wereld. Al die nieuwtjes komen wekelijks in jouw mailbox terecht.